Noam Chomsky, hastaneden taburcu edildi

ABD’li ünlü dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, bir süredir tedavi gördüğü Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki hastaneden taburcu edildi.

AA’nın aktardığına göre, Sao Paulo’daki Özel Beneficiencia Portekiz Hastanesi’nden yapılan açıklamada, Chomsky’nin taburcu edildiği, tedavisinin evinde sürdürüleceği belirtildi.

Dünyaca ünlü dilbilimci 95 yaşındaki Noam Chomsky’nin geçen yıldan bu yana konuşma güçlüğü çektiği ve vücudunun sağ tarafını hareket ettirmekte zorlandığı basına yansımıştı. 

Modern dilbiliminin babası olarak kabul edilen Chomsky, Orta Doğu’daki çatışma ve jeopolitik konularda da 100’den fazla kitap yazdı. 

Noam Chomsky kimdir?

Gerçek ismi Avram Noam Chomsky olan Noam Chomsky Amerikan aktivist,dil bilimci, filozof, mantıkçı, siyasi eleştirmen ve yazardır. Yaşayan en önemli aydınlardan kabul edilmektedir.

7 Aralık 1928 yılında Pensilvanya’da Rus Göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi Yahudi kökenlidir , kendisi de bir Yahudidir. Babası William Chomsky İbranice öğretmeni olarak çalışmaktaydı. Ortaçağ döneminin dil bilgisi hakkında bilimsel bir dergi çıkarmaktaydı. Alev Alatlı dahil bir aydın tarafından asıl araştırma alanı İbranice’dir ithamında babasının etkisi çok fazladır.

Noam Chomsky lise eğitiminden sonra Pensilvanya Üniversitesinde Dil Bilim üzerine eğitim aldı. Nelson Goodman gibi radikal bir akademisyenin öğrencisi oldu. Yapısal Dil Biliminin Yöntemi isimli kitabın düzeltmeleri için Harvard’a gitti.

24 Yaşında Avrupa’yı gezen Chomsky bu gezileri sırasında dil biliminde devrim yaratan kuramının zeminini buldu. Bu kuramın zeminine göre dil doğuştan gelen soyut bir kavramdı. Çocukların doğuştan her dili öğrenmeye yetenekli olduğunu ama çevresinden etkilenerek anne abasının kullandığı dili öğrendiğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi’ndeki çalışmalarının meyvesini de almıştır. 1955 yılında Pensilvanya Üniversitesi’nde doktora 33 yaşında ise profesör unvanını almıştır. Noam Chomsky Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapmaktadır. Aynı enstitüde Modern Diller ve Dilbilimi alanında çalışmaktadır. Chomsky, Orta Doğu’daki çatışma ve jeopolitik konularda da 100’den fazla kitap yazdı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir